Om biodling på Vänermuseet

Sedan början av oktober pågår utställningen ”Skaraborg som skafferi” på Vänermuseet i Lidköping. Utställningen visar upp och lyfter fram den lokala matproduktionen, och i en av montrarna finns Lidköpings Biodlareförening representerat.

Söndagen den 24 november var det vår förenings tur att presentera och visa upp biodling för allmänheten och låta dem få provsmaka honung. En inte alltför stor skara åhörare fanns på plats för att höra Ingvar och Ferdinand från vår förening berätta om detta.

Ingvar och Ferdinand pratar biodling på Vänermuseet

Ingvar och Ferdinand pratar biodling på Vänermuseet

Fler bilder från denna träff hittar du här.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.